- Novinky
- /
- Dokument Ostrov hudby
Dokument Ostrov hudby
V roku 2016 sa spojili 4 nezávislé hudobné vydavateľstvá, aby spoločne vytvorili unikátny projekt Ostrov hudby. Projekt získal ocenenie za prínos do hudby a veľkú priazeň u širokej verejnosti, rozšíril sa o vzdelávanie, koncerty a viaceré kompilácie.
Foto: Ondrej Kočšík
V roku 2017 iniciátor myšlienky Richard Čermák oslovil Martinu Slovákovú s ponukou režisérsky a spoluautorsky pripraviť rovnomenný dokument. Naša Martina sa pre projekt nadchla natoľko, že sa rozhodla uchopiť ho ako autorský dokument a celú výrobu zastrešiť aj producentsky. Práve videoklipy a krátke dokumenty o začínajúcich kapelách alebo videá pre Rádio_FM stáli totiž na začiatku jej audiovizuálnej tvorby. „Je to môj dobrovoľný príspevok k šíreniu domácej hudby za hranice ‘slovenského ostrova’. Zároveň sa mi páči myšlienka, že nielen verejný sektor formou grantov a dotácií, ale aj súkromný sektor by mal podporovať rôzne témy a neziskové iniciatívy. My v Cukru production pravidelne podporujeme neziskovky a tento rok som sa to rozhodla urobiť v širšom kontexte – podporíme hudbu,“ povedala Martina pre denník Pravda. Rozpočet dokumentu bol 40 000 EUR.
Foto: Martina Mlčúchová
Premiéra dokumentu sa uskutočnila v Holandsku počas prestížneho európskeho showcase festivalu Eurosonic. Práce na dokumente prebehli od leta 2017 do januára 2019, samostatných natáčacích dní bolo 60, nakrúcania sa realizovali aj na ôsmich festivaloch. Točili sme rozhovory, skúšobne, väčšie i menšie koncerty, natáčali sme aspoň v jednom klube z každého krajského mesta. “Vidieť v ňom môžete nielen uznávané mená slovenskej hudby, ale aj ľudí, ktorí jej najviac pomáhajú. Slovenskí promotéri, vydavatelia domácej hudby, predstavitelia kultúrnych priestorov i organizátori veľkých hudobných festivalov,” píše portál NOIZZ. Na ploche 25 minút sa prirodzene jedná o výsek hudobného priemyslu, dramaturgicky však nadväzujeme na kompilácie Ostrov hudby a venujeme sa hudbe mimo slovenského mainstreamu. Cieľom kreatívneho tímu bolo vytvorenie voľne šíriteľné, kvalitného a dynamického online prezentačného nástroja. Dokument je pripravený v angličtine (so slovenskými aj anglickými titulkami) a zadarmo dostupný na Youtube. Kto je divákom dokumentu Ostrov hudby? “Vidíme troch divákov. Prvý je zahraničný divák, nadšenec či hudobný profesionál, ktorý cez náš krátky dokument dostane vhľad do slovenského diania. Ak bude chcieť lepšie spoznať účinkujúcich v dokumente, cez nich sa dostane k ďalším, my sme stanovili viaceré body tejto siete, od ktorých sa môže odpichnúť. Druhým divákom je slovenský fanúšik tejto hudby. Ak pocíti hrdosť a radosť zo scény, v ktorú verí a stotožní sa s tým, ako ju vykreslíme, budeme veľmi radi, ak bude povedomie o nej šíriť ďalej. Preto je dokument kratšieho formátu, nakrútený dynamickým štýlom online promo videí a preto je už teraz na Youtube na voľné šírenie. Ďalším divákom môže byť Slovák, ktorý doposiaľ o takejto hudbe na Slovensku nevedel, alebo si myslel, že je to rovnaký biznis ako slovenský mainstream a jednoducho sa dozvie niečo nové.” povedala Martina v rozhovore pre StartitUP.
Viac o samotnom filme sa dozviete na stránke ostrovhudby.sk/film. Za mediálnu podporu ďakujeme aj Festivalu Pohoda, Rádiu_FM, Denníku N, časopisu .týždeň, portálu Hudba.sk, Full Moon Magazine, Klocher a mnohým iným.
Foto: Renáta Černayová
Vypočuť si môžete aj záznam debaty v Trenčíne. V rámci podujatia Choices diskutovali Martin Turzík z vydavateľstva Deadred Records*, autor konceptu Ostrov hudby Richard Čermák a Martina Slováková z Cukru.