Koniec roka 2018

Cukru pravidelne podporuje rôzne sociálne témy, iniciatívy či začínajúce projekty. Aj tento rok toho bolo veľmi veľa a nebudeme všetko spisovať, aby to nevyznelo, že sme to robili pre to… Kto vie, ten vie. Ak môžeme, radi pomôžeme. Okrem toho majú viacerí z nás rôzne dobrovoľnícke aktivity a to, že pomáhame, je každému z nás prirodzené. Cukru poskytuje podporu nefinančne – svojou prácou. Rok 2018 bol silný a vydarený, tvrdo sme makali, zarobili sme na chod aj rozvoj firmy a môžeme si ešte dovoliť sa o niečo podeliť.

V rámci firmy máme špeciálny systém odmien, kde sa navzájom hodnotíme a členovia tímu dostanú na základe spätnej väzby od kolegov bonusovú mesačnú odmenu. Robíme to najmä preto, aby sme pracovali ako tím, mali prehľad, čo vytvoríme a kam sa posúvame – individuálne aj kolektívne. Na tieto odmeny máme vyčlenený špeciálny rozpočet. A keďže si odmeny rozdeľujeme čestne a zodpovedne, niečo sme “ušetrili”. V minulosti sme z tohto kreditu investovali napríklad do odbornej literatúry. Tento rok sme sa rozhodli vybrať jednu organizáciu cez portál Dobrá krajina a finančne ju podporiť sumou 500 EUR. My v Cukru sa venujeme tvorbe videí a pri našej práci je mimoriadne dôležitý zrak a sluch. Vďaka tomu, že vidíme a počujeme, môžeme tvoriť. Veríme v akýsi balans vo svete, a preto sme sa rozhodli podporiť neziskovú organizáciu Maják n.o. – jediné špecializované zariadenie pre hluchoslepých na Slovensku. Tieto riadky nepíšeme, aby sme sa pochválili, ale veríme, že možno niekoho z vás inšpirujeme…

Pekné Vianoce a viac ľudskosti želajú Maťa, Oli, Matúš, Mišo, Miloš a Jožko z trnavského Cukru.

Láska ide cez žalúdok

Naše obľúbené bistro Žufaňa sa rozhodlo otvoriť novú prevádzku. Vybudovanie nových priestorov je časovo aj finančne náročná investícia a o pomoc sa rozhodli požiadať svojich fanúšikov. S bistrom nás spájajú rovnaké hodnoty a chceli sme pomôcť. Bez nároku na honorár a na vlastné náklady sme vytvorili sériu kampaňových videí, v ktorých tri zakladateľky bistra zdieľajú svoj osobný príbeh.

Workshop pre Stopku

S neziskovou organizáciou Stopka n.o. spolupracujeme od roku 2017 a rozhodli sme sa ich podporiť nefinančne dvojdňovým školením na mieru, ktoré sme urobili na vlastné náklady, bez nároku na honorár. Workshop sme realizovali v ich priestoroch, aby sme im pomohli nájsť spôsob ako z dostupných zdrojov vyťažiť maximum. Takéto stretnutia sú pre nás veľmi prínosné a majú pre nás zmysel. Okrem ľudského rozmeru vidíme prínos v tom, že ľudí učíme uvažovať nad tvorbou videí v širšom kontexte, pomôžeme im zdokonaliť sa v základných žánroch, ktoré bežne potrebujú a vo svete tak bude viac pekných, funkčnejších a kvalitnejších videí 🙂 O prácu tým určite neprichádzame. Takéto stretnutia upevňujú vzťahy, posilňujú dôveru a prehlbujú poznatky o médiu videa. Naši klienti tak budú lepšie vedieť do budúcna priprvovať zadania na projekty, ktoré in-house nepokryjú a ktoré im veľmi radi v Cukru zrealizujeme.

Mydlá z azylového domu

Azylový dom Tamara v Trnave poskytuje poradenstvo a pomoc pre týrané ženy a matky s deťmi. Spolu s klientkami vytvárajú aj takéto ručne robené mydlá. Boli by radi, ak by sa o ich službe dozvedelo viac ľudí. Ich snom je vybudovať dielňu mimo priestorov azylového domu, aby vedeli zabezpečiť stabilné pracovné pozície svojim klientkám. Veríme, že im týmto videom trošku pomôžeme osloviť nových zákazníkov, ktorí by svojimi pravidelnými objednávkami vedeli podporiť ich aktivity. http://mydlatamara.webnode.sk

Luft coworking

Azda sa, Šárka a Andrej, nenahneváte, ak v úvode tohto blogu odcitujeme časť vašej prihlášky do výzvy Cukru supports.

“Jsme dva, Andrej a Šárka, a v pohádkové Banské Štiavnici jsme spolu pod hlavičkou “OZ Dobre bude” otevřeli loni v júli Luft coworking. Naší vizí je podporovat místní šikovné lidi v jejich podnikatelských a řemeslnických aktivitách a užitečných projektech. Věříme totiž, že pokud podpoříte aktivního člověka, který se chce postavit na vlastní nohy, nepodporujete jen jeho, ale celou komunitu. Štiavnica se navíc potýká s celoslovenským nešvarem, že se tito šikovní lidé musí často odstěhovat za prací do Bratislavy nebo jiného velkého města. A celá lokální společnost se tím oslabuje.”

Ani dnes nedokážeme skrývať úprimné dojatie z týchto slov. Och! Luft coworking a Cukru majú jednú krvnú skupinu. Láska na prvý pohľad. Rozhodovanie bolo ťažké, prihlásilo sa 231 projektov a pomôcť videom zadarmo môžeme iba ôsmim. Podporiť niekoho šikovného, kto chce svojimi aktivitami podporiť ďalších šikovných ľudí, je proste neodolateľné. Luft sme do finálnej osmičky nakoniec nezaradili. Vymysleli sme to inak. Presunuli sme ho do kategórie “barter” a tým pádom podporíme predsa len viac ako osem dobrých projektov.

A tak sa Cukru na prvý augustový týždeň presťahovalo do Banskej Štiavnice. Luft nám zabezpečil ubytovanie a, samozrejme, priestor na prácu. Prvé tri dni sme pracovali iba na vlastných projektoch a zvyšok času sme venovali tvorbe videa pre Luft. Aby sme náš výrobný stereotyp narušili, vyhotovenie videa sme poňali ako interný workshop, v rámci ktorého sa do priamej výroby zapojili členovia nášho tímu, ktorí bežne s kamerou do styku neprichádzajú a na výroby nechodia. Príbeh videa pre Luft tak získal ďalší rozmer.

Veríme, že toto krátke video aj tento blog pomôžu do Luftu prilákať ešte viac ľudí a že príbeh Šárky a Andreja spoznajú ďalší. Milá Šárka a milý Andrej. Ďakujeme za týždeň strávený u vás a s vami. Ďakujeme za energiu a inšpiráciu. Ďakujeme za grilovačku a rozhovory. Sme veľmi radi, že sa naše cesty pretli a fandíme vám.

Bernohy

Video pre Bernohy sme uchopili ako celodenný prebeh mestom s dôrazom na genius loci miest, ktoré dôverne poznáme. Nakrúcanie sme začali vo veľmi skorých ranných hodinách na Trnavských rybníkoch. Kým prišiel prvý bežec – herec na scénu, nahrali sme si autentické zvuky prostredia. Zvuková aj obrazová kulisa za to skoré vstávanie jednoznačne stála.

Po nakrúcani v trnavskej rekreačnej oblasti Kamenný mlyn sme sa presunuli na atletický štadión Slávia, kde už na nás čakali rozvičení Lukáš s Andrejom. Popoludní sme sa presunuli do centra mesta. K Lukášovi pribudol Šinťo. Bežali sme po pešej zóne, pomedzi fontány a rozradostené deti.

Záverečnú scénu sme nakrútili na najvyššom kopci našej rovinatej Trnavy. Blížil sa už západ Slnka a počasie nám veľmi prialo. Výrobou videa sme podporili občianske združenie Bernohy a na propagáciu ich aktivít kreatívne štúdio Cukru production bezplatne venovalo dokopy cca 50 hodín práce svojho tímu. Video bolo vytvorené v rámci projektu Cukru supports, v rámci ktorého v roku 2016 podporíme videovýstupom dokopy 8 neziskových organizácií, začínajúcich značiek či príbehov, ktoré by mal svet spoznať.